Co vás čeká v tomto článku?
- Zajímavosti a tipy
- Velikonoce a jejich význam
- Velikonoční tradice
- Velikonoční výzdoba a dekorace
- VELIKONOČNÍ POMLÁZKA
Kdy slavíme Velikonoce?
Máme tady duben a spolu s ním nás čeká oslava Velikonoc. Možná jste si nikdy nevšimli, ale Velikonoce jsou jediný svátek, který nemá každý rok stejné datum.
Velikonoce nemají stejné datum, protože jsou vázány na úplněk a vždy připadají na první neděli po jarním úplňku.
Velikonoce jsou velmi oblíbené svátky a stejně jako na Vánoce se dělá barevná výzdoba, mohou se péct velikonoční perníčky nebo zdobit vajíčka apod.
Dekorací na Velikonoce je opravdu spoustu, jako jsou barevná vajíčka, kuřátka nebo velikonoční zajíčci a právě oni jsou oblíbenou dekorací. Mnoho lidí si myslí, že zajíček je hlavní symbol v Americe, ale není tomu tak.
Zajíček má symbolizovat dlouhý život, spoustu štěstí a také plodnost.
Jednoduchá velikonoční dekorace
S dětmi si čekání na Velikonoce můžete zpříjemnit domácími výrobky, vyrobit si velikonočního zajíčka nebo slepičku, bude bezva zpestření a také velká zábava.
K výrobě zajíčka vám stačí pouze papírová role od toaletního papíru, barevný papír a chlupaté modelovací dráty.
Toaletní role může být tělo zajíce, oči můžete mít i pohyblivé a přilepit je tavnou pistolí, uši vystřihnete z barevného papíru a fousky uděláte z barevného drátu, poté stačí jen přimalovat pusinku a zajíček je na světě.
Podobným postupem můžete také vyrobit slepičky, košíčky nebo vajíčka.
Další tip
Je skvělý jako dekoraci na zahradu, před dům nebo zahradu.
Vyrobte si zajíčka s pomocí pastelek a kousku dřeva.
Postup je velmi jednoduchý. Stačí vám jakýkoliv kousek dřeva nebo klidně i větší špalek. Jednu stranu dřeva seříznete jako je na obrázku, některé dřeva mohou mít praskliny, které budou znázorňovat uši, pokud takové dřeva nemáte, stačí jen na jeho vrchní části kousek odřezat.
Obličej lehce nakreslíte olejovými pastelkami, které mají výbornou krycí schopnost a na dřevě krásně vyniknout. Pokud chcete, aby barvy déle vydržely, případně chcete zajíčka dát ven, doporučujeme kreslenou část nastříkat lakem.
Jednoduchá dekorace s velkou parádou
Stačí vám k tomu jen prázdná skořápka od vejce, vata a semínka řeřichy.
Postup je velmi jednoduchý, skořápku si dítě může ozdobit podle sebe, buď nakreslit obličej, nebo přidat mašličku apod. Poté do skořápky položíte vatu, ta musí být velmi nasáklá vodou a na ní vysejete semínka řeřichy. Řeřicha je známá jedlá bylinka, která velmi rychle roste.
Děti budou určitě nadšené, když mohou pozorovat, jak skořápce rostou vlasy a až bude řeřicha krásně rozkvetlá, mohou ji i sníst, třeba na Velikonoční pondělí.
Nejzajímavější tradice
V mnoha zemích jsou Velikonoce samozřejmě doplněny spoustou tradic a zvyků. Téměř každá země je má úplně jiné a některé jsou i velmi zábavné nebo zajímavé. Možná jste o některých tradicích neměli dodnes ani tušení a my Vám představíme některé z nich.
Kdo by neznal hledání vajíček?
V Americe mají tradici speciálně pro děti, které si myslí, že velikonoční zajíček ukryl svá vajíčka po zahradě nebo bytě a děti je v neděli ráno hledají. Rodiče mají za úkol tyto vajíčka v sobotu ukrýt a ráno mohou jen pozorovat, jak děti vajíčka hledají.
Pro děti je to velká legrace a mnohdy i dlouhá zábava, než všechna ukrytá vajíčka naleznou.
Velikonoční zločin
I v Norsku mají velmi zvláštní tradici. Jejich tradice se nazývá „Paaskekrim“ neboli Velikonoční zločin.
Není tomu tak, že by se lidé vraždili nebo kradli, většina lidí v období Velikonoc čte detektivky nebo sleduje různé seriály a filmy zaměřené na tuto tématiku.
Tuto tradici začalo vydavatelství knih, když na titulní stranu novin otiskli reklamu na krimi knihu. Tato reklama vypadala jako skutečná zpráva a mnozí netušili, že jde pouze o inzerci.
Vaječná bitva v Řecku
Řekové slaví Velikonoce se svou rodinou, jako většina zemí, zvláštní na tom je, že v rodině probíhá vaječná bitva.
Ano, je tomu skutečně tak, Řekové po sobě hází vajíčky, buď v rodině, nebo na ulici a cílem je trefit co nejvíce svých protivníků.
Tohle musí být jistě skvělá zábava.
Česká tradice
U nás a také na Slovensku je tradice zcela jiná, než v okolních zemích. Nejzákladnější dny z Velikonoc jsou neděle a pondělí.
Neděle se nese v duchu velkých oslav a radosti, protože se slaví zmrtvýchvstáním Ježíše Krista. Právě tuto neděli jsou stoly plné jídel a různých sladkých pochutin. Na žádném stole nechybí velikonoční beránek, symbolizuje oběť Ježíše Krista, který položil život za spásu lidstva.
Každá rodina si beránka zdobí podle sebe, někdo jej má rád jen pocukrovaného, jiní beránkovi přivazují mašle a další zase mají rádi beránka zalitého čokoládou.
Velikonoční pondělí
Velikonoční pondělí se již neváže na žádnou církevní oslavu, ale přichází ta tradiční.
Naše tradice spočívá v šlehání dívek a žen, kdy muži si sami vyrobí pomlázku z vrby, která je na konci zdobena několika barevnými stužkami.
Legenda praví, že vrba je jedna z prvních kvetoucích stromů a jejich pružnost má zaručit plodnost žen.
Koledníci během toho také recitují říkanku, která je spojená s Velikonoci.
Tradice určitě není o tom, aby dívky dostali "výprask" naopak toto šlehání má zaručit, aby následující rok neuschly.
Muži se odměňují malovanými vajíčky, která ženy již po staletí ručně malují, tato vajíčka mají symbolizovat znovuzrození neboli nový život. Muži se také odměňují čokoládovými sladkostmi, případně drobnými penězi nebo panákem alkoholu.
Honba za pokladem
Pokud byste chtěli dětem také dopřát zábavnou neděli nebo pondělí, můžete dětem připravit honbu za pokladem.
Děti budou určitě nadšené, že místo koledy dostanou mapu, kde naleznou poklad.
Když budete velmi nápadití, určitě je hledáním zabavíte na velkou část dne. Pokud byste neměli zahradu určitě i ve vašem bytě naleznete zákoutí, kde poklad ukryjete nebo můžete zkusit také nějaký les či louku poblíž vašeho domu.
Je tedy zřejmé, že oslavu Velikonoc si každý udělá po svém a dodržuje své tradice.